Co warto wiedzieć o gotowaniu w naczyniach aluminiowych?

Z produktami wykonanymi z aluminium mamy do czynienia na co dzień. Kiedyś niedoceniane, teraz to piękne oraz nowoczesne wyroby uzupełniające albo nawet tworzące klimat w domach, biurach, w centrach handlowych, czy na otwartych terenach miejskich.

Z aluminium mogą być wykonane mi.in. donice, stoły, sadzawki ogrodowe oraz naczynia do gotowania.

Fotografia

Aluminium jest jednym z najtrwalszych materiałów, ale ma również inne wartościowe właściwości wykorzystywane w produkcji garnków i patelni. Metal ten jest bowiem odporny na zmiany temperatury, utrzymuje ciepło i stałą temperaturę oszczędzając energię podczas użytkowania.

Naczynia aluminiowe poosiadają jednak pewne wady. Podczas gotowania w nich kwaśnych substancji, pod wpływem wysokiej temperatury, uwalniają się szkodliwe związki wpływające na układ neurologiczny człowieka. Nie poleca się także przygotowywania potraw na bazie octu, rabarbaru, szpinaku, kapusty i pomidorów.  Ale to nie znaczy, że naczynia aluminiowe nie są rekomendowane jako odpowiednie to gotowania.

Powinno się stosować naczynia dobrych marek, z atestami PZH (Państwowego Zakładu Higieny).

Fotografia

Szczególnie warte polecenia są naczynia wykonane z aluminium anodowanego w typie III (tzw. anodowanie twarde). Metoda ta zapewnia maksymalną trwałość na korozje i wszelkie uszkodzenia, ponadto nie ulegają blaknięciu kolory. Powstała powłoka ochronna powoduje, iż aluminium nie przedostaje się do żywności. Dzięki tym wszystkim właściwościom garnki i patelnie nadają się również do mycia w zmywarce.

Anodowanie twarde jest także wykorzystywane przy takich elementach jak okna i witryny sklepowe, nieozdobne opakowania do żywności oraz rolki papieru do drukarek.

Gotowanie może być przyjemne, lekkie, a przede wszystkim zdrowe. Wspólne spędzenie czasu podczas przygotowywania posiłków to sposób na wesołą i kreatywną zabawę z rodziną i przyjaciółmi. I co najważniejsze, naczynia wykonane z aluminium mogą nam służyć przez cały rok.